Rinoplasti

Rinoplasti Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Burun estetiği ya da rinoplasti, burnunun yapısından, formundan ve büyüklüğünden memnun olmayanların veya solunum sorunları yaşayanların sıklıkla tercih ettiği cerrahi bir yöntemdir. Bazen başarısız bir burun ameliyatı ya da yaralanma gibi travmatik durumlarda da burnun yeniden inşası için rinoplastiden yararlanılır. 

Tıptaki gelişmeler ve cerrahların bu alandaki tecrübelerinin artması ile birlikte rinoplasti ameliyatlarındaki başarı oranı da artmıştır. Böylece hem işlevsel olarak hem de estetik olarak başarılı bir buruna sahip olmak mümkün olmuştur. Bu noktada kişinin yüzüne uygun, doğal görünümlü estetik bir burun elde edebilmek için doktorun tecrübesi ve tavsiyeleri oldukça önemlidir.

Burun Estetiği- Rinoplasti Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Rinoplasti ya da burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde hastanın burnuna darbe almaması ve herhangi bir şekilde enfeksiyon kapmaması önemlidir. Genel anestezi altında yapılan rinoplasti operasyonlarından sonra hastane bir gece kalmak gerekebilir. Bununla birlikte sabah yapılan ameliyatlarda genellikle öğleden sonra taburcu olunur. 

Hasta işlemden birkaç saat sonra hastane içerisinde küçük gezintiler yapabilir ve sıvı beslenmeye başlayabilir. Ameliyat sonrası ilk günler yüzde şişlik ve morluklar gelişmesi son derece normaldir. Bu basit komplikasyonların kötüye gitmemesi için alın ve yanaklara düzenli buz kompresi yapılabilir. 

İyileşme, yaklaşık 7-10 gün sürebilir. Burun estetiği ameliyatından yaklaşık 10 gün sonra operasyona bağlı oluşan göz altı ya da burun çevresindeki morluklar geçmiş ve iyileşme süreci tamamlanmış olacaktır. Hasta artık normal yaşamına dönebilir.

Burun Estetiği- Rinoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında herhangi bir komplikasyonla karşılaşmamak için burun darbeye ve enfeksiyon riskine karşı dikkatle korunmalıdır. Operasyon sonrası doktorun tavsiyelerine ve uyarılarına titizlikle uyulması önemlidir. 

Özellikle ameliyattan sonraki birkaç haftalık süreçte kişi beslenme alışkanlıklarına ve yaşam tarzına dikkat etmelidir. Sigara gibi iyileşmeyi geciktirecek kötü alışkanlıklara hiç değilse bir süre ara verilmelidir.

Yazımızın devamında açık rinoplasti  ya da kapalı rinoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenleri sizler için şöyle sıralayabiliriz:

Operasyondan sonraki ilk bir hafta duş almamak, aşırı sıcak ortamlarda (buhar odası, sauna, hamam vs.) bulunmamak gerekir. Burundaki alçının, tamponun veya dikişin yaklaşık bir hafta kadar burunda kalması gerektiği için bu süreçte nemli ortamlardan uzak durmak gerekir.

İlk günlerde şişlik ve morluk oluşumu normal bir durumdur. Buna karşın bu komplikasyonların çabuk iyileşmesi için baş yüksek gelecek şekilde yatılmalı ve alın ile yanaklara saat başı 10 dk kadar soğuk kompres uygulanmalıdır.

İlk iki hafta boyunca yüzüstü yatılmamalı ve burun her türlü darbe ve baskıdan korunmalıdır. riskli spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır. Burun temizliği için sümkürmeye çalışılmamalıdır. Hekimin önerdiği sprey ve kremler dikkatlice uygulanmalıdır.

Burun ameliyatı sonrasında sıvı beslenme programı takip edilmeli, ilerleyen günlerde kademeli olarak yumuşak beslenmeye geçilmelidir. Zorlayıcı çiğneme hareketleri ve fazla mimik yapmak gibi buruna baskı yapacak durumlardan kaçınmak önemlidir.

Rinoplasti ameliyatından sonraki ilk birkaç ay gözlük takılmamalı, yoğun güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Operasyon sonrasında burnun son halini alması aylar alabilir. Operasyon öncesinden bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak süreci kolay atlatmak için önemlidir.

Burun Estetiği- Rinoplasti Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Ağız ve burunun konumu birbirine çok yakın olduğunda ağız yoluyla yapılan her hareket burnu da yakından ilgilendirecektir. Sert gevşeme ve mimik hareketleri dikişlere, alçıya ve doğal olarak iyileşme sürecine zarar verebilir. Bu nedenle burun estetiği operasyonu sonrası birkaç saat sonra sıvı olarak başlamak gereklidir. 

Öncelikle su, meyve suyu ile başlanarak ılık çorbalar tüketilebilir. İlerleyen günlerde püre gibi yumuşak gıdalarla beslenerek ameliyat sonrası diyete dikkat edilmelidir. Özellikle ilk bir haftalık kritik dönemde sert gıdalardan özellikle kaçınmak gerekir. Sıcak sıvılar, baharatlı gıdalar ve yüksek tuzlu beslenme, kan damarlarını genişleteceği için morarma ve şişme eğilimine daha yatkın olduğu unutulmamalıdır. Aşırı sıvı alımı, sigara, alkol ve kafein tüketimi de yine iyileşme döneminde sakıncalı görülen davranışlardandır.

Burun estetiği ya da rinoplasti ameliyatı olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konular olan; rinoplasti operasyonu öncesi ve rinoplasti ameliyatı sonrası yaşanacak süreç hakkında Op. Dr. Hüseyin Karabulut Kliniği’nden dilediğiniz zaman destek alabilirsiniz. Büyük değişimler küçük adımlarla başlar. Burun estetiği ameliyatı hakkında merak ettiğiniz her şey için kliniğimizi hemen arayın. Hayallerinize bir adım daha yaklaşın.

İlgili Bloglar