Rinoplasti

Burun Estetiği Ameliyatı Neden Başarısız Olur?

Revizyon - Sekonder Rinoplasti; Burun Düzeltme Estetiği Nedir?

Revizyon-sekonder rinoplasti ameliyatı, primer ameliyatı; ilk burun estetiği yolunda gitmeyen hastalar için yapılan ikinci bir burun estetiği ameliyatıdır. Hasta ve hekim mükemmel sonuca ulaşmak istese de ne yazık ki işler bazen yolunda gitmeyebilir.

Burun hedeflenen dışında; ucu sıkılmış-daralmış, geniş, asimetrik, düşük, sarkık veya aşırı kısalmış ve kalkık görünümde olabilir. Burun deliklerinde, sırtında ve burun yan duvarlarında istenmeyen görüntüler oluşabilir. Ameliyat sonrası solunum güçlüğü gibi işlevsel sorunlar ortaya çıkabilir.

Genel olarak değerlendirildiğinde ilk burun estetiği ameliyatı sonrası %7-15 oranında düzeltme ameliyatı yani revizyon rinoplasti gerekebilir. Bunların pek çoğu minör rötuşlardır. Hastanın içine sinmeyen kısımlarda minik düzeltmelere gidilebilir. Ancak primer rinoplastiden sonra belirgin bir bozukluk oluşmuşsa burada buruna majör revizyon yapılması gerekebilir.

Başarısız rinoplasti hastanın sosyal yaşamını ve psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Hasta daha kötü olurum korkusuyla ikinci bir ameliyata isteksiz yaklaşabilir. Bu nedenle ilk ameliyat öncesi fiziksel ve ruhsal hazırlık, ameliyat sonrası hekimin tavsiye ve uyarılarına harfiyen uymak oldukça önemlidir. Revizyon rinoplasti için önceki ameliyattan sonra yaklaşık 1 yıl beklemek gerektiği unutulmamalıdır.

Rinoplasti; Burun Estetiği Ameliyatı Neden Başarısız Olur?

Başarısız rinoplastinin birçok nedeni vardır. En sık görülen neden ameliyat sırasındaki hatalardır. Bu nedenle hekim ve klinik seçimi konusunda titiz davranmak hastanın yararına olacaktır. Aşağıda başarısız bir rinoplasti ameliyatının nedenlerini sizler için sıraladık:

  • Cerrahın tecrübesi ve mesleki birikimi yetersiz olabilir.
  • Hastanın beklentileri abartıya yakın, gerçekten uzak olabilir.
  • Cerrahın hedefi gereğinden fazla iddialı olabilir.
  • Kötü iyileşme süreci nedeniyle fiziksel ve fonksiyonel sorunlar görülebilir.
  • Operasyon sonrası herhangi bir sebeple nazal travma geçirilmiş olabilir.

Rinoplasti Ameliyatında Başarısızlığı Önlemek veya En Aza İndirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Burun estetik ameliyatı öncesinde mutlaka detaylı hasta muayenesi yapılmalı, operasyon özenle planlanmalı ve ameliyat esnasında titizlikle çalışılmalıdır. Çünkü, başarısız sonuçların en sık karşılaşılan nedenleri arasında; yanlış kesiler, kıkırdak ve kemiklerin aşırı veya az çıkarılması, burun destek mekanizmalarının tamir edilmemesi gibi kötü sonuçlar vardır.  

 Cerrahın ameliyat esnasında içine sinmediği, tam istediği gibi olmadığını fark ettiği yerlerde mutlaka gerekirse başa dönüp gerekli düzeltmeyi yapması gerekir. Zira ameliyatın süresi değil; sonucu her zaman için daha önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı için en az 5-7 yıllık bir hekim deneyimi gereklidir. Estetik burun ameliyatları estetik operasyonlar içinde en hekimi en çok zorlayan operasyonlardandır. Cerrahın sadece yetenekli ve deneyimli olması da yeterli değildir. Cerrahın son derece sabırlı, titiz, nazik ve sanatsal yönü yüksek olanı tercih edilmelidir. Bu açıdan bakıldığında revizyon rinoplastisi için ekstra deneyim şarttır.

Sağlıklı solunum fonksiyonlarının kaybedilmemesi önceliğiniz olmalıdır. Sadece estetik odaklı bir rinoplasti sağlıklı solunumu göz ardı etmemelidir. Doğru cerrah, sağlıktan ödün vermeden estetik bütünlüğü koruyabilendir.

Ön muayeneler esnasında fotoğraf çekimi, bilgisayar ortamında mevcut yüz hattı ve istenilen burnun detaylı analizini yapmak da riski en aza indirecek yöntemlerden biridir. Ancak bilgisayarda oluşturulan görüntü ile ameliyat sonrası görüntü birebir aynı olmayabilir. Yine de bu yöntemle sonuca en yakın görüntü elde edilmiş olacaktır.

Revizyon cerrahisinin amacı çok daha iyi bir görünüm elde etmektir. Ancak bunun gerçekte mümkün olamayacak şüphesi yoğunsa sınırları zorlamamak ve hastaya konu hakkında açık davranmak gerekir.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Revizyon burun ameliyatlarında iyileşme süreci ilk ameliyattaki iyileşme sürecine göre biraz daha uzun olabilir. Revizyon rinoplastide değişmiş burun yapısı olduğu için cerrahi işlem yapmak bazen çok daha zor olabilir. Bununla birlikte burnun yeniden inşa edilmesinde kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınıp kullanılmış ise kıkırdakların yeni yerlerine uyumlamaları burundaki ödemin biraz daha uzun sürmesine sebebiyet verebilir.

Revizyon rinoplasti sonrası bir miktar morarma ve şişme görülmesi normaldir. Ancak bu  basit komplikasyonlar genellikle 1 hafta içerisinde kaybolur. İlk estetik burun ameliyatınız gibi 1. ayın sonunda burun şekliniz ortaya çıkar ve 3. ayda daha güzel bir hal alır. Nihai sonuca 12. aya kadar ulaşmış olursunuz. İyileşme sürecinizde hekimin uyarı ve önerilerine titizlikle uymanız başarılı bir sonuç açısından oldukça önemlidir.

Uzm. Dr. Hüseyin Karabulut Muayenehanesi olarak hedefimiz revizyon rinoplastisine hiç ihtiyaç duymamanızdır. Ancak bir gün revizyon rinoplastisine ihtiyaç duyarsanız süreci profesyonel olarak yöneteceğimizden emin olabilirsiniz. Buradayız ve size yardımcı olmaya her zaman hazırız. Revizyon rinoplastisi güncel fiyatları hakkında bilgi edinmek için bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Bloglar