Rinoplasti

Açık Rinoplasti ve Kapalı Rinoplasti Nedir?

Açık Rinoplasti ve Kapalı Rinoplastinin Avantaj ve Dezavantajları

Rinoplastide belirleyici olan açık ya da kapalı teknik değildir. Hastanın ihtiyacına, cerrahın kullandığı cerrahi tekniğe ve cerrahın niteliğine göre yöntem değişikliği yapılabilir. Özellikle burnun bazı kısımlarını tam görerek, yeni dokular ekleyerek veya üzerinde bazı değişiklikler yaparak yapılacak olan operasyonlarda açık rinoplasti tekniği tercih edilebilir. Ancak kapalı rinoplasti için uygun olan hastalarda kapalı yöntem tercih edilebilir. 

Bu iki yöntem birbirinin rakibi değildir. Hastanın burun ve yüz yapısı en doğru şekilde değerlendirildikten sonra hangi tekniğin uygulanması gerekiyorsa cerrah tarafından o tercih edilir.

Yazımızın devamında “Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti nedir?’’ “Açık rinoplastinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?’’ ‘’Kapalı rinoplastinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?’’ sorularının yanıtlarını detaylı olarak vereceğiz. Ancak gelin önce “Burun estetiği nedir?’’ “Burun estetiği hangi durumlarda gereklidir?’’ gibi sıklıkla sorulan soruların yanıtlarını tekrar hatırlayalım.

Burun Estetiği Nedir, Hangi Durumlarda Gereklidir?

Rinoplasti: Burun estetiği ameliyatı genel olarak burun şeklinden memnun olmayan kişilerin sıklıkla başvurduğu ve başarılı sonuçlar aldığı cerrahi bir yöntemdir.

Fiziki gelişimini tamamlamış sağlık durumu cerrahi bir operasyona engel teşkil etmeyen herkes burun estetiği operasyonu olabilir. Burun estetiği, burnun kemerli ve büyük olması, uzun olması, burun ucunun düşük olması, burun deliklerinin büyüklüğü veya asimetri gibi estetik kaygılar nedeniyle yapılabilmektedir. 

Estetik burun operasyonu ile burun boyutu artırılabilir ya da azaltılabilir, büyük burun delikleri küçültülebilir, burun ucu şekli değiştirilebilir, burun dudak ve alın ile yaptığı açılar düzeltilebilir. Bu işlem esnasında nefes problemine sebebiyet veren kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir. Bunun dışında çeşitli travmalara bağlı olarak sonradan gelişen şekil bozukluğu da burun estetiği ile düzeltilebilir yahut burnun yeniden inşası yapılabilir.

Açık Rinoplasti Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Açık rinoplasti burun estetiği burun delikleri arasının alt kısımdan küçük bir kesi açılarak gerçekleştirilmektedir. Kesinin bu kısımdan yapılarak burnun açılması hem cerraha daha geniş bir görüş açısı sunar hem de yara izi açısından avantaj sağlar.

İleri düzeyde şekil bozukluğu olan veya sekonder cerrahi adı verilen, daha önce geçirilmiş bir estetik ameliyatı hikayesi olan hastalarda genellikle açık rinoplasti tekniği tercih edilir.

Burun estetiği ameliyatı öncesi hastaya bir aydınlatılmış onam formu sunulur. Hastanın bu formu dikkatlice okuması, imzalamadan önce aklına takılan soruları hekimine detaylı olarak sorması çok mühimdir.

Açık rinoplasti ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Operasyonun genel anestezi altında yapılması cerrah ve hasta için son derece konforlu bir uygulamadır. Hasta genel anestezi aldığı için genellikle bir gece hastanede gözetim altında tutulur. Hasta ertesi gün günlük yaşamına dönebilmektedir. Ancak ameliyat sonrası ilk 2-3 gün hastanın ev istirahatinde olması önerilir. 

Burun estetiği ameliyatı sonrası en çok merak edilen konulardan biri operasyonun ağrılı olup olmadığıdır.  Bu konuda genel olarak konuşmak gerekirse hastaların çoğu ciddi bir ağrı varlığından yakınmazlar. Yine de operasyon sonrası hafif ağrı kesiciler kullanılabilir. Hafif miktarda şişlik ve morluk gözlense de bunlar takip eden günlerde hızla normale dönecektir.

Açık rinoplasti ameliyatının en büyük avantajı cerrahın buruna çok daha yüksek oranda hakimiyet sağlamasıdır. Burnun her kısmının rahatlıkla görüldüğü bu yöntemde ameliyat milimetrik ölçümlerle gerçekleştirilir. Her aşaması el- göz koordinasyonuyla yapılan incelikli bir ameliyattır. Bu yanıyla oldukça güvenlidir ve sıklıkla tercih edilir.

Tüm bunların dışında açık rinoplasti, kapalı rinoplasti ameliyatına göre biraz daha uzun sürmesi yönünden daha dezavantajlı olarak sayılabilir. Bazı vakalarda da burun ucu ödemi varlığını daha uzun koruyabilir. Yine de açık rinoplasti burun estetiği ameliyatı yaklaşım olarak bakıldığında dünyada en sık tercih edilen yöntemdir diyebiliriz. 

Açık rinoplasti tecrübeli bir cerrahla yapıldığında oldukça güvenli bir uygulamadır. Özellikle kemik şekillendirmeleri yapılırken gözle direk hakimiyet sağlanması ve rahat hareket edilmesi kontrolü artırarak operasyonu daha güvenli hale getirir.

Kapalı Rinoplasti Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Kapalı rinoplasti burnun kanadından değil de iç kısımlarından kesi uygulanarak, burnu kaldırmadan yapılan rinoplasti tekniğidir. Bu şekilde burun kıkırdakları ve kemikleri üzerinde müdahale edilecek yerden deri kaldırılır. Bu bölgede eğer kemik veya kıkırdak kısımları alınacaksa alınır ya da kıkırdak eklenecekse eklenir. Ardından da mevcut kesi dikişle kapatılır.

Hazırlık aşamasında dikkat edilmesi gerekenler her iki yaklaşım için de benzerdir.  Her cerrahi operasyonda olduğu gibi kan sulandırıcı, aspirin gibi ilaçlar kullanılıyorsa doktora danışılarak operasyondan belirli bir süre önce bırakılmalıdır.

Kapalı ya da açık rinoplasti arasında sadece ameliyat yaklaşımı farkı vardır. Kapalı burun estetiğinin avantajlarından biri, operasyonun açık rinoplasti ameliyatına göre daha kısa sürmesidir. Bir diğer avantajı ise, kapalı rinoplastide burnun uç kısmı açılmadığı için iyileşme süresinin biraz daha hızlı olmasıdır.

Buna karşın açık rinoplastide burun direkt görerek ve ölçerek burun içinde bir takım işlemleri yapmak mümkünken, kapalı rinoplastide buna imkan yoktur. Örneğin kapalı yöntemde içeride kanayan bir damarı durdurabilmek çok zorken açık rinoplastide o damarı direk gözle görerek varsa bir kanaması durdurmak daha kolaydır. Bu durum da morluk oluşumunu azalacaktır. 

Standart bütün ameliyatlarda belli bir miktar kanama olması normaldir. Bu noktada cerrahın uzmanlığı ve tecrübesi oldukça önemlidir. Kapalı rinoplastide eğer cerrah gerekli kabiliyete sahip değilse riskli sonuçlar ve komplikasyonların görülme oranı biraz daha fazla olacaktır.

 Sonuç olarak, açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti birbirine rakip değil; hastanın koşullarına ve cerrahın kabiliyetine göre tercih edeceği burun estetiği ameliyatı yöntemleridir. Bu nedenle kapalı ya da açık rinoplasti hastanın sorgulaması gereken bir süreç değildir. Cerrah en iyi, en başarılı sonucu hangi yöntemle elde edeceğine inanıyorsa ona göre bir yöntem seçimi yapacaktır.

Burun Estetiği Fiyatları Nedir?

Burun estetiği fiyatları 2023-2024 ve ameliyatsız burun estetiği fiyatı hastalar tarafından en çok merak edilen konulardandır. Burun estetiği ameliyatı fiyatları; operasyonun yöntemine, işlemin yapılacağı merkeze, uygulamayı yapacak olan cerraha göre değişebilmektedir. Yine de burun estetiği çok düşük fiyatlara yapılabilecek bir uygulama değildir. Hastanın aldığı hizmetin kalitesi burun estetiği fiyatı konusunda belirleyicidir.

Burun estetiği ameliyatı için Op.Dr. Hüseyin Karabulut Kliniği’nden ücretsiz olarak danışmanlık alabilirsiniz. Doğal görünümlü sağlıklı bir burun hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için tüm imkanlarımızla yanınızda olacağımızdan emin olabilirsiniz.

İlgili Bloglar