Burun Estetiği

Burun estetiği, burun için yapılan plastik cerrahi işlemdir. Bu işlem, burunun şeklini, büyüklüğünü ve yapısını değiştirmek amacıyla yapılır. Burun estetiği, genellikle burun görünümünden memnun olmayan insanlar tarafından yapılır veya burun yapısı nedeniyle solunum problemleri olan insanlar tarafından da yapılabilir.

Burun estetiği işlemi, genellikle anestezi altında yapılır ve işlem süresi ortalama 1-2 saat arasında değişebilir. İşlem öncesinde, cerrah ile hasta arasında işlem konusunda detaylı bir görüşme yapılır ve beklentiler belirlenir. Cerrah, hastanın yüz yapısı ve burun yapısı hakkında bilgi toplar ve işlem sonrası beklentileri konusunda hastayı bilgilendirir.

Burun estetiği işlemi, burun kemiği ve kıkırdağının düzenlenmesiyle yapılır. Cerrah, burun kemiğini kırar ve yeniden şekillendirir ve kıkırdağı da istenilen şekle getirir. Bu işlem sırasında, cerrah ayrıca burun deliklerini de (burun boşluklarını da) değiştirebilir.

Burun estetiği işlemi sonrasında, hasta genellikle hafif ağrı ve şişlik yaşayabilir. Ağrı kesiciler ve gözler üzerine konulan buz parçaları bu semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Burun estetiği işlemi sonrasında, hasta genellikle bir kaç gün boyunca evde yatırılır ve daha sonra işlem yerine giderek takip edilir.

Burun estetiği, genellikle başarılı sonuçlar verir ve insanların burun görünümlerinden memnuniyet düzeyleri artar. Ancak her cerrahi işlem gibi, burun estetiği işleminde de bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler arasında enfeksiyon, kanama ve anestezi sırasında oluşabilecek komplikasyonlar yer almaktadır.